Aktualności

Sprawdź aktualności na temat budownictwa energooszczędnego!

Powrót

Jak remont to kompleksowy

Coroczne badanie przeprowadzone przez serwis Oferteo.pl pokazało, że jeśli zabieramy się za renowację bądź wykończenie mieszkania, podchodzimy do tego kompleksowo.

Z analizy serwisu wynika, że zdecydowanie częściej poszukiwani są fachowcy do remontów mieszkań używanych niż do prowadzenia prac wykończeniowych. Starsze mieszkania co kilka lat wymagają renowacji, zaś nowo oddane do użytku mieszkanie wykańczamy tylko raz. Według danych GUS w 2016 roku deweloperzy oddali do użytku ponad 163 tysiące mieszkań (o prawie 17 tysięcy więcej niż w roku 2015), a już w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku do właścicieli trafiło prawie 64 tysiące nowych mieszkań.

Uczestnicy badania najczęściej decydowali się na remont dużych powierzchni. Ankietowani wskazywali, że najchętniej remontują powierzchnię większą niż 40 m2 – zadeklarowało tak łącznie 73% z nich, przy czym aż 27% zamierzało wyremontować powierzchnię większą niż 80 m2. Warto zauważyć, że tylko 1% badanych chciało remontować powierzchnię do 10 m2, czyli np. łazienkę, przedpokój, niewielki pokój lub kuchnię.

Jakie pomieszczenia remontujemy najczęściej?

Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji badania, to pokój jest pomieszczeniem, które najczęściej wymaga remontu. Nieco rzadziej wskazywany był przedpokój i kuchnia oraz łazienka. Wśród prac planowanych w pokoju dziennym czy sypialni najczęściej trzeba uwzględnić odnawianie ścian (położenie gładzi, malowanie, naklejenie tapety) i podłóg. Wymiany bądź renowacji może też wymagać instalacja centralnego ogrzewania.

Jakie regiony remontują, a jakie wykańczają?

Jak prezentuje się tegoroczna mapa remontów i prac wykończeniowych? W porównaniu z zeszłorocznymi wynikami badania, widać niewielkie zmiany w  3 województwach, z których pochodziła największa liczba zapytań złożonych w Oferteo.pl dotyczących wykończenia nowego mieszkania. Podobnie jak przed rokiem, na czele zestawienia znalazły się woj. mazowieckie i woj. dolnośląskie. Zmiana nastąpiła na najniższym stopniu podium, gdzie zamiast woj. małopolskiego uplasowało się woj. pomorskie.

Więcej informacji: http://www.ekspertbudowlany.pl/aktualnosc/id4516,remontowy-portret-polakow

Udostępnij:

Organizatorzy