Aktualności

Sprawdź aktualności na temat budownictwa energooszczędnego!

Powrót

Niższe rachunki – to możliwe!

Budynki energooszczędne są komfortowe, przyjazne środowisku, ale i potrafią przynieść korzyści w postaci oszczędności.

Chcąc więcej oszczędzać, warto budując dom pomyśleć o ograniczeniu kosztów stałych. Można oszczędzić na przykład na bezpośrednich kosztach eksploatacyjnych domu, takich jak rachunki za ogrzewanie. – Izolacja z wełny skalnej ścian zewnętrznych, podłóg i dachu jest kluczowa, jeśli chcemy oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zastosowanie wełny skalnej daje nam również dodatkowe korzyści. Jako produkt niepalny, zwiększa bezpieczeństwo pożarowe. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością. Utrzymanie pożądanej temperatury połączone z przenikaniem pary wodnej i redukcja ryzyka zawilgoceń korzystnie wpływają na nasze zdrowie. A jeśli do tego dołożymy oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów ogrzania domu, to okaże się, że zaoszczędziliśmy całkiem sporo – mówi Piotr Pawlak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy ROCKWOOL.

Ocieplone i solidne ściany, okna i drzwi są gwarancją, że cenne ciepło nie będzie uciekać z naszego domu. Według danych z Barometru Zdrowych Domów 2017, Polaków nie stać na płacenie rachunków. Blisko 9 mln Polaków stwierdza, że nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania, a 6 mln zalega z rachunkami. Dodatkowo, jeśli będziemy regulować temperaturę w pomieszczeniach, też możemy zaoszczędzić.

Przegrzane domy wcale nie są najzdrowsze i komfortowe. W zależności od wykorzystania, w każdym pomieszczeniu inna temperatura będzie dla nas odpowiednia – w sypialni wystarczy 18 st. C, w kuchni – ok. 20 st. C, a w pokoju dziennym 21 st. C. Dobrym pomysłem jest stosowanie regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zwłaszcza dzięki zastosowaniu termostatów elektronicznych. Obniżając temperaturę zaledwie o 1 st. C, oszczędzamy ok. 6 proc. energii, co w skali roku daje całkiem pokaźną kwotę.

Budowa energooszczędnego domu to również oszczędności w kosztach pośrednich, których nie widać na pierwszy rzut oka. Lepszy mikroklimat pomieszczeń i zdrowsze powietrze mają duży wpływ na nasze zdrowie. Choroby krążenia, astma i inne choroby układu oddechowego – złe warunki mieszkaniowe znacznie zwiększają ryzyko ich występowania. – Ciepłe ściany pomagają utrzymać stałą, pożądaną i korzystną dla zdrowia temperaturę we wnętrzu budynku. Beton komórkowy składa się z małych komórek wypełnionych powietrzem, które jest najlepszym materiałem izolującym cieplnie. Ściany zewnętrzne wybudowane z bloczków z betonu komórkowego ocieplone wełną skalną są trochę jak duża wełniana czapka, która chroni mieszkańców przed zimnem – żartuje Robert Janiak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy H+H.

Udostępnij:

Organizatorzy