Artykuły eksperckie

Dzielimy się naszą wiedzą i korzystamy z doświadczeń najlepszych ekspertów.

Powrót

Kategorie

Poddasze Ściany zewnętrzne Systemy ogrzewania Wszystkie

Bloczki z betonu komórkowego – jak budować energooszczędnie?

Beton komórkowy idealnie wpisuje się w aktualne trendy ograniczające zużycie energii w gospodarstwach domowych. Jest trwałym i prostym w użyciu materiałem budowlanym, który charakteryzuje się najwyższymi parametrami izolacji termicznej.

Struktura bloczków z betonu komórkowego złożona jest z olbrzymiej liczby komórek,  w których znajduje się powietrze – najlepszy izolator cieplny. Jednak bloczki z betonu komórkowego, to tylko jeden z elementów, na które należy zwrócić uwagę projektując i budując energooszczędny dom.

Izolacja ścian – o czym pamiętać?

Jednym z najistotniejszych kryteriów, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze bloczków komórkowych, są parametry termiczne materiału. Podstawowym jest klasa gęstości. Od gęstości, czyli stosunku masy betonu komórkowego do jego objętości, uzależnione są inne cechy materiałowe, takie jak wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczna, ale przede wszystkim izolacyjność cieplna. Im produkt ma niższą gęstość, tym ma niższą wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie wyższą izolacyjność termiczną.

Budując dom z bloczków z betonu komórkowego o niskiej gęstości będziemy mieć pewność, że ściana osiągnie jeden z najniższych współczynników przenikania ciepła Uc, tworząc tym samym barierę zapobiegającą ucieczce ciepłego powietrza. Ściana zewnętrzna z betonu komórkowego to także możliwe oszczędności związane z mniejszymi kosztami cieńszych warstw izolacji, a także zyski wynikające z możliwości uzyskania większych powierzchni użytkowych.

Gruba, tradycyjna zaprawa murarska powoduje powstawanie mostków termicznych

Spoina z zaprawy cienkowarstwowej w energooszczędnej ścianie wykonanej z bloczków z betonu komórkowego jest składnikiem niezbędnym. Dzięki cienkiej warstwie spoiny (1÷2 mm) ogranicza się do minimum straty ciepła na tym wrażliwym elemencie ściany. Zmniejszając 10-krotnie grubość spoiny (w stosunku do typowej zaprawy zwykłej o grubości 8÷15 mm), doprowadzamy do sytuacji, że mostki termiczne są praktycznie niezauważalne. Stąd, im mniej zaprawy w ścianie, tym ściana lepiej izoluje termicznie.

Budowanie domu w oparciu o produkty z betonu komórkowego jest łatwe i szybkie. Stosując proste rozwiązania systemowe można bez większych nakładów pracy wybudować dom w standardzie budynku energooszczędnego. Budując energooszczędnie można zmniejszyć koszty eksploatacyjne budynku, ponieważ lepsza izolacja termiczna przekłada się na niższe koszty ogrzewania (bądź chłodzenia) pomieszczeń.  Ograniczając zapotrzebowanie energetyczne nie tylko oszczędzamy na rachunkach, ale również zmniejszamy ilość pyłów i szkodliwych substancji wytwarzanych podczas ogrzewania, co ma istotny wpływ na środowisko naturalne.

Robert Janiak, Product Manager H+H

Udostępnij:

Organizatorzy