Artykuły eksperckie

Dzielimy się naszą wiedzą i korzystamy z doświadczeń najlepszych ekspertów.

Powrót

Kategorie

Poddasze Ściany zewnętrzne Systemy ogrzewania Wszystkie

Dlaczego okna dachowe warto wyposażyć w system sterowania elektrycznego?

Na sterowanie elektrycznie decydujemy się zazwyczaj z trzech powodów: by zapewnić komfort, oszczędność energii oraz bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są różne protokoły komunikacji, jednym z nich jest np. io-homecontrol®, stworzony po to, by umożliwić współpracę różnych urządzeń w domu.

W ramach tego systemu działają m.in. okna dachowe, które mają wiele innowacyjnych funkcji, m.in.: zamykają się automatycznie, gdy zaczyna padać deszcz, otwierają prawie bezgłośnie i można je dowolnie programować.

Elektryczne sterowanie sprzyja również oszczędności energii. Bezprzewodowy system umożliwia np. zsynchronizowanie otwierania okien z jednoczesnym wyłączeniem grzejników. Pozwala także na stworzenie indywidualnych programów, uruchamianych automatycznie w wybranym dniu i godzinie, np. automatyczne opuszczanie rolet zewnętrznych po wyjściu z domu, gaszenie światła czy zmniejszenie ogrzewania domu.

Decydując się na inteligentne rozwiązania nie musimy martwić się o bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem działania produkty identyfikują się w systemie przez wysłanie indywidualnego kodu, co uniemożliwia sterowanie przez osoby nieupoważnione. Dzięki dwukierunkowej komunikacji na wyświetlaczu pilota pojawia się informacja zwrotna o wykonaniu polecenia, bądź o zakłóceniu pracy urządzenia, pozwalając na szybkie zlokalizowanie i wyeliminowanie problemu. Naciskając jeden przycisk, użytkownik w każdej chwili może sprawdzić, co dzieje się z wybranym urządzeniem, na przykład czy okna i rolety w domu są zamknięte.

Jeśli przewidujemy, że w przyszłości zdecydujemy się wyposażyć okno dachowe w system elektrycznego sterowania, już na etapie budowy warto doprowadzić przewód elektryczny w okolice okna. Koszty takich prac są niewielkie, a dzięki nim ewentualna instalacja elektrycznego sterowania będzie prostsza – unikniemy dodatkowych pracy i szybciej będziemy mogli cieszyć się większym komfortem.

Autor: Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny z firmy VELUX Polska

Udostępnij:

Organizatorzy