Artykuły eksperckie

Dzielimy się naszą wiedzą i korzystamy z doświadczeń najlepszych ekspertów.

Powrót

Kategorie

Poddasze Ściany zewnętrzne Systemy ogrzewania Wszystkie

Jakiego materiału użyć do ocieplenia fasady budynku?

Ceny nośników energii służących do ogrzewania mieszkań systematycznie rosną. Powoduje to wzrost kosztów eksploatacji budynków. Odpowiednie ocieplenie fasady jest więc niezwykle istotne, ponieważ w znaczący sposób może obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Myślenie przyszłościowe

Na inwestycję w izolację termiczną ścian należy spojrzeć w kilkudziesięcioletniej perspektywie. Potencjalna wymiana materiału izolacyjnego wiąże się z wysokim wydatkiem i  licznymi niedogodnościami, dlatego niezwykle istotna jest trwałość zastosowanego materiału. Ocieplając budynek wełną skalną ROCKWOOL, możemy liczyć nawet na pięciokrotny zwrot z inwestycji w ciągu 20 lat eksploatacji budynku.

Wełna skalna zapewnia niezawodność całego systemu ocieplenia, dzięki wysokiej odporności na zmienne warunki atmosferyczne, a także korozję chemiczną i biologiczną. Dodatkowo nie atakują jej gryzonie, nie kurczy się, ani nie wybrzusza, co zapobiega powstawaniu tzw. mostków termicznych, czyli miejsc powodujących niekontrolowane utraty ciepła.

Więcej niż ciepło

Wełna skalna cechuje się także niskim oporem dyfuzyjnym, czyli wysoką paroprzepuszczalnością. Oznacza to, że para wodna swobodnie wydostaje się na zewnątrz budynku, umożliwiając jego „oddychanie”. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, a konstrukcje drewniane są chronione przed niszczeniem. Ściany ocieplone wełną skalną szybko wysychają z nadmiaru wilgoci. W oczywisty sposób przekłada się to na koszty ogrzewania budynków. Paroprzepuszczalność materiałów jest szczególnie istotna przy ocieplaniu budynków zawilgoconych, poddawanych termomodernizacji oraz w przypadku budowli z materiałów o stosunkowo wysokim poziomie wilgoci technologicznej.

Wełna skalna to  dobre  rozwiązanie także w przypadku, kiedy zależy nam na wysokiej izolacji akustycznej. Porowata i otwarta struktura sprawia, że stanowi ona skuteczną barierę zatrzymującą dźwięk. Pozwala to na znaczne ograniczenie hałasu docierającego do wnętrza budynku. Warto uwzględnić ten czynnik zwłaszcza w przypadku inwestycji w pobliżu ruchliwych dróg bądź terenów przemysłowych.

Wymienione cechy wełny skalnej sprawiają, że poza termoizolacją zapewnia ona także komfort i bezpieczeństwo użytkowników budynku. W długoterminowej perspektywie pozwala również zmniejszyć koszty eksploatacji, co przekłada się na wymierne korzyści finansowe i użytkowe.

Autor: Tomasz Kwiatkowski, ROCKWOOL Polska

Udostępnij:

Organizatorzy