Artykuły eksperckie

Dzielimy się naszą wiedzą i korzystamy z doświadczeń najlepszych ekspertów.

Powrót

Kategorie

Poddasze Ściany zewnętrzne Systemy ogrzewania Wszystkie

Które ogrzewanie pozwoli nam na większe oszczędności?

Koszty eksploatacji stanowią aż 70% wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem budynku, dlatego też należy poważnie zastanowić się nad wykorzystaniem energii elektrycznej zastosowanej do elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Ekonomicznym sposobem wykorzystania energii elektrycznej w ogrzewaniu podłogowym jest skorzystanie z tańszej energii elektrycznej w okresie drugiej taryfy, a więc ogrzewanie akumulacyjne.

W pomieszczeniach, w których zamontowaliśmy akumulacyjne ogrzewanie podłogowe należy odpowiednio zaprogramować termostat. W tym celu należy ustawić okresy pracy (ładowania podłogi) w czasie drugiej taryfy, zwykle są to dwa przedziały czasu: w nocy 22.00 – 6.00 i w dzień 13.00 – 15.00. W okresie drugiej taryfy ustawiamy temperaturę, którą chcemy uzyskać w ciągu doby. Ustawienia termostatu zależą od rodzaju zastosowanego termostatu, najlepiej wykorzystać taki, który jest dedykowany do sterowania akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym.

Koszty materiałów i montażu

Z jakimi kosztami musimy się liczyć decydując się na taki sposób ogrzewania całego budynku? Podział na dwa rodzaje ogrzewania podłogowego, generuje łączne koszty zakupu materiałów brutto na poziomie 15 000 – 20 000 PLN/100 m2. Wymienione koszty obejmują kable grzejne, termostaty oraz akcesoria montażowe.

Zakupione materiały należy jeszcze zainstalować, a więc należy określić koszty wykonania montażu. Przeciętnie zapłacimy za montaż około 30 – 40% kosztów zakupionych materiałów, przy czym należy sprecyzować zakres tych robót.

Koszty eksploatacji

Spodziewane średnie koszty eksploatacji, które mogą różnić się od podanych wartości, zależą w znacznej mierze od ustawionych temperatur (różne odczucie komfortu cieplnego przez różnych użytkowników) wynoszą około: 19,80 PLN/m2/sezon. Przez sezon rozumiemy 6 miesięcy eksploatacji systemu grzewczego. Podane koszty zostały określone dla średniego zużycia energii elektrycznej w sezonie grzewczym około 60 kWh/m2/sezon i ceny w taryfie G12 za 1 kWh około 0,33 PLN.

Koszty eksploatacyjne elektrycznego ogrzewania podłogowego są porównywalne z kosztami eksploatacji ogrzewania wodnego korzystającego z gazu jako źródła energii. Korzyści wynikające z zastosowania takiego systemu grzewczego są bardzo konkretne dzięki temu, że umożliwia on komfortowe odczucie ciepła w pomieszczeniu przy możliwości obniżenia temperatury powietrza. Niewielkie obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2 – 3o C nie zmienia odczucia komfortu cieplnego i powoduje znaczne oszczędności zużycia energii elektrycznej (nawet do 20%).

Duże możliwości energooszczędnego, elastycznego i komfortowego sterowania oraz powszechna dostępność energii elektrycznej, skłaniają do zastanowienia się nad zastosowaniem elektrycznego ogrzewania podłogowego jako alternatywnego dla innych systemów grzewczych.

Autor: Bartłomiej Krawczyk, Koordynator Projektów, Dział Wsparcia Technicznego, Danfoss Poland

Udostępnij:

Organizatorzy