Artykuły eksperckie

Dzielimy się naszą wiedzą i korzystamy z doświadczeń najlepszych ekspertów.

Powrót

Kategorie

Poddasze Ściany zewnętrzne Systemy ogrzewania Wszystkie

Termostaty grzejnikowe – sposób na oszczędności

Czy obniżanie temperatury w mieszkaniu na noc czy podczas dnia, kiedy tam nie przebywamy, może generować oszczędności? O ile stopni warto obniżać temperaturę, by zapobiegać stratom?

Najszybszym sposobem uzyskania oszczędności energii zużywanej na ogrzewanie mieszkania, jest obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych w okresach, kiedy tych pomieszczeń nie używamy lub z powodów utrzymania optymalnego komfortu temperatura powinna być niższa, np. podczas snu. Czas spędzany w pracy, na zakupach, w odwiedzinach u przyjaciół czy na zimowych wakacjach to doskonałe okazje na oszczędność energii, a co za tym idzie również pieniędzy.

Aby z jednej strony oszczędność energii była wymierna, a z drugiej strony, aby nie doprowadzać do znacznego wychłodzenia pomieszczeń, warto w powyższych sytuacjach obniżyć temperaturę do 16°C. Obniżenie średniej temperatury wewnątrz pomieszczeń o 1°C, pozwoli ograniczyć zużycie energii nawet o 5%.

Regulacja temperatury a oszczędność energii

Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem są elektroniczne termostaty grzejnikowe, które po właściwym zaprogramowaniu automatycznie regulują temperaturę w każdym pomieszczeniu i gwarantują oczekiwaną przez użytkownika temperaturę o określonej porze. Termostaty te posiadają wiele dodatkowych funkcji i programów, które sprawiają, że nie trzeba martwić się o ciągłe dopasowywanie temperatury do oczekiwań użytkowników. Zastosowanie inteligentnych termostatów grzejnikowych wraz z nowoczesną instalacją centralnego ogrzewania oraz właściwą izolacją termiczną budynku, może zaowocować nawet 30% oszczędnością na wydatkach związanych z ogrzewaniem.

Warto pamiętać, że aby zapewnić prawidłową pracę głowicy termostatycznej, czujnik musi poprawnie mierzyć temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego głowica nie może być zasłonięta przez grube zasłony lub meble.

Warto także pamiętać, że termostaty starsze niż 15 lat mogą już nie spełniać swoich zadań i prawdopodobnie wymagają wymiany. Starsze modele termostatów nie posiadają także wielu przydatnych funkcji pozwalających zaoszczędzić energię, a tym samym pieniądze. Z tych powodów zaleca się wyposażyć mieszkanie czy dom w system ogrzewania zawierający nowoczesne termostaty, które zagwarantują komfort temperaturowy przy niskim zużyciu energii. Niewielkie nakłady finansowe związane z modernizacją instalacji o nowoczesne termostaty, gwarantują szybki zwrot wydanych pieniędzy oraz tanią i efektywną pracę instalacji przez kolejne długie lata.

Autor:
Marcin Kolano, Koordynator Produktu, Dział Wsparcia Technicznego, Danfoss Poland

Udostępnij:

Organizatorzy