Artykuły eksperckie

Dzielimy się naszą wiedzą i korzystamy z doświadczeń najlepszych ekspertów.

Powrót

Kategorie

Poddasze Ściany zewnętrzne Systemy ogrzewania Wszystkie

Jak wybrać odpowiedni bloczek z betonu komórkowego?

Beton komórkowy to trwały materiał budowlany o wysokich parametrach izolacji termicznej. Jednak rodzajów bloczków z betonu komórkowego jest bardzo dużo. Nie dość, że elementy oferowane przez różnych producentów różnią się, często znacznie, to w ramach asortymentu jednego producenta można mieć do czynienia z kilkudziesięcioma różnymi produktami. Na co zwracać szczególną uwagę?

Po pierwsze jakość

W ciągu swojego życia najczęściej budujemy jeden dom. Dlatego nie warto oszczędzać na etapie wyboru materiału ściennego, ściany stanowią bowiem bardzo ważny „szkielet” nośny budynku. Najlepiej swoją funkcję będzie spełniał materiał aktualnie najbardziej zaawansowany technologicznie, czyli taki, który między innymi zagwarantuje zminimalizowanie kosztów użytkowania budynku.

Jakość bloczków z betonu komórkowego związana jest przede wszystkim z dokładnością, z jaką są wytwarzane. Można wyróżnić 3 kategorie wymiarowe:

  • GPLM – kategoria wymiarowa produktów najmniej dokładnych przeznaczonych do murowania na “grubych” zaprawach zwykłych lub lekkich,
  • TLMA – typowe produkty do murowania na zaprawach do cienkich spoin,
  • TLMB – najdokładniejsze produkty do murowania na zaprawach do cienkich spoin.

Zawsze warto sięgać po produkty z kategorii wymiarowej TLMB, które w asortymencie H+H Polska należą do standardów jakościowych H+H Gold+ i H+H Gold.

Po drugie gęstość

Od gęstości bloczka betonowego, czyli stosunku masy betonu komórkowego do jego objętości brutto (materiału łącznie z porami), uzależnione są inne cechy materiałowe, takie jak wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczna, ale przede wszystkim izolacyjność cieplna. Budując dom z bloczka z betonu komórkowego o niskiej gęstości (np. H+H Gold+ 2,0-350 czy H+H Gold+ 2,5-400), będziemy mieć pewność, że ściana osiągnie jeden z najniższych współczynników przenikania ciepła Uc, tworząc tym samym barierę zapobiegającą jego uciekaniu. Bloczki „lekkich” gęstości to także oszczędności podczas transportu i wykonawstwa (więcej jednorazowo przewożonych produktów, lżejszy element do przenoszenia).

Autor: Robert Janiak, Product Manager H+H

Udostępnij:

Organizatorzy