Artykuły eksperckie

Dzielimy się naszą wiedzą i korzystamy z doświadczeń najlepszych ekspertów.

Powrót

Kategorie

Poddasze Ściany zewnętrzne Systemy ogrzewania Wszystkie

Dlaczego poddasze warto ocieplić wełną skalną?

Przez dach może uciekać nawet do 20 proc. ciepła, dlatego bardzo istotna jest odpowiednia izolacja termiczna poddasza użytkowego. Prawidłowo wykonana izolacja z materiałów najwyższej jakości to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie zimą, ale także wyższy komfort latem.

Zdecydowana większość budynków z dachem spadzistym posiada poddasze użytkowe. Odpowiedni standard energooszczędności określają przepisy prawa budowlanego.
Od 1 stycznia 2017 roku przepisy dla budynków nowych wymuszają grubość izolacji dachu nie mniejszą niż 25 cm. Wśród materiałów najczęściej wykorzystywanych do izolacji termicznej znajduje się wełna skalna, której właściwości, takie jak niskie przewodzenie ciepła, niepalność, bardzo dobra izolacja akustyczna i trwałość, obniżają koszty eksploatacji budynku i  zapewniają komfort użytkowania.

Wełna skalna – izolacja i cyrkulacja

Surowce wykorzystywane podczas produkcji wełny zapewniają szereg cech mających kluczowe znaczenie dla odpowiedniej izolacji termicznej. Najpopularniejszym czynnikiem pozwalającym ocenić jakość produktów izolacyjnych jest współczynnik lambda. Im niższa wartość tego współczynnika przewodzenia ciepła, tym mniejsze straty przez przegrodę.  Oczywiście oprócz lambdy istotne są też inne parametry, jak na przykład grubość warstwy izolacyjnej. Na rynku istnieją jednak produkty zapewniające jeszcze wyższy standard ochrony przed utratą ciepła. Przykładem takiego rozwiązania są płyty z wełny skalnej SUPEROCK przeznaczone do stropodachów wentylowanych i poddaszy. Współczynnik lambda 0,035 zapewnia doskonałą termoizolację, która gwarantuje nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale także ochronę przed przegrzewaniem się poddasza w słoneczne dni. Oprócz temperatury, na korzystny klimat panujący na poddaszu wpływ ma także wilgotność. Zastosowanie odpowiedniej folii paraizolacyjnej pozwala aktywnie regulować wilgoć w pomieszczeniu, zapobiegać jej gromadzeniu, co gwarantuje zdrowy i przyjazny mikroklimat.

Cisza i bezpieczeństwo

Kolejnym istotnym czynnikiem w kontekście ocieplania poddasza jest izolacja akustyczna. Wełna skalna charakteryzuje się bardzo dużą chłonnością dźwięków, co znacząco zmniejsza poziom hałasów. Włóknista struktura wełny i  jej duża gęstość umożliwiają skuteczne ograniczenie przedostawania się dźwięków, zarówno spoza budynku, jak i z innych pomieszczeń.

Zastosowanie takiego ocieplenia pozwala także w znaczący sposób zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Do produkcji wełny skalnej wykorzystuje się bazalt i gabro, które wraz z domieszką innych substancji są topione w temperaturze sięgającej 1400 ⁰C, dzięki czemu powstałe włókna są niepalne. Wełna skalna wstrzymuje rozprzestrzenianie się ognia i jest w stanie wytrzymać temperatury do 1000 ⁰C, czyli takie, które powstają w czasie około  dwóch godzin nieustającego pożaru.

Autor: Tomasz Kwiatkowski, ROCKWOOL Polska

 

Udostępnij:

Organizatorzy