Strefa wiedzy

Dzielimy się naszą wiedzą i korzystamy z doświadczeń najlepszych ekspertów.

FAQ

Planujesz budowę domu lub chcesz go wyremontować, tak by był energooszczędny i komfortowy?
Masz problem z doborem rozwiązań i nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania?
Nie trać energii i skontaktuj się z nami kontakt@nietracenergii.pl.

Sprawdź najczęściej zadawane pytania związane z efektywnością energetyczną.

1. Czym jest efektywność energetyczna?

Efektywność energetyczna to ilość zaoszczędzonej energii, dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań ograniczających jej utratę, bądź rozwiązań, które na etapie produkcji lub transportu ograniczają jej zużycie. W budownictwie efektywność energetyczna to ilość zaoszczędzonej energii w porównaniu do energii zużywanej, bądź prognozowanego zapotrzebowania na nią.

2. Nowoczesne domy. Z czego budować energooszczędne ściany?

Wśród najpopularniejszych rozwiązań używanych do budowy ścian znajdują się beton komórkowy, pustaki ceramiczne oraz silikaty. Bloczki z betonu komórkowego z uwagi na doskonałe parametry izolacyjne, niską  wagę oraz łatwość w wykonawstwie  uważa się za najbardziej wydajne energetycznie.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: Bloczki z betonu komórkowego – jak budować energooszczędnie?

3. Jak ocieplić dom?

Wśród najpopularniejszych materiałów izolacji termicznej znajduje się wełna skalna. Wełna skalna ma bardzo wysokie parametry izolacyjne, przeciwogniowe oraz ze względu na elastyczność doskonale sprawdza się do izolacji nawet skomplikowanych powierzchni budynków.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: Jakiego materiału użyć do ocieplenia fasady budynku?

4. Energooszczędne okna – które wybrać?

Energooszczędne okna dobrej jakości są bardzo ważnym elementem domu energooszczędnego.  Oprócz izolowania od chłodu i zimna, doświetlają wnętrza i tym samym umożliwiają ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Ponadto odpowiadają też za wymianę powietrza w budynku. Są też źródłem tzw. pasywnych zysków energii – zimą słońce przez okna dogrzewa za darmo wnętrza domu. i. Na rynku dostępne są na przykład okna trzyszybowe o odpowiedniej, zapewniającej izolację termiczną, konstrukcji. Aby okna były funkcjonalne powinny być wyposażone w tzw. nawiewniki, świeże powietrze jest kluczowe dla naszego zdrowia. Warto zwrócić też uwagę na sposób ich otwierania, który powinien być funkcjonalny, a także materiał z jakiego są wykonane ramy (drewno jest bardziej ekologicznym materiałem).

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: Jak dobierać okna dachowe do różnych pomieszczeń na poddaszu?

5. Pompa ciepła – czy warto mieć?

Pompa ciepła efektywnie odzyskuje odnawialną energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie lub powietrzu i przetwarza ją, bez emisji CO2, w ciepło. Jej głównym zadaniem jest dostarczenie ciepła w celu ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej.  Latem może również chłodzić dom. Jest rozwiązaniem wysoko energooszczędnym. Pozyskiwanie ciepła odbywa się niskim kosztem, a konserwacja urządzenia jest prosta i bezkosztowa. Może współpracować z innymi uzupełniającymi źródłami ciepła takimi, jak na przykład panele fotowoltaiczne, kotły na gaz czy olej.

6. Dom z poddaszem czy bez?

Większość budowanych obecnie domów to budynki niepodpiwniczone z poddaszem. Zagospodarowanie poddasza pozwala uzyskać większą powierzchnię użytkową. Najczęściej na poddaszu znajduje się prywatna przestrzeń domu, skosy tworzą przytulne sypialnie i pokoje dziecięce. Wybierając projekt domu z poddaszem należy pamiętać, że przez dach ucieka ciepło. Dlatego energooszczędność i jakość użytych materiałów (izolacji, okien dachowych, rolet zewnętrznych i wewnętrznych, markiz) ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia komfortu i zdrowia mieszkańców.

7. Co to jest współczynnik przenikania ciepła (U)?

Jest to miara izolacyjności termicznej materiału, wyrażona jako gęstość natężenia przepływu ciepła, podzielona przez gradient temperatury wywołujący ten przepływ W/(m2K). Im ten współczynnik jest niższy tym bardziej energooszczędna jest ściana lub okno.

8. Co to jest budynek inteligentny?

Wysoko zaawansowany technicznie budynek, w którym zostały zastosowane rozwiązania z zakresu zarządzania znajdującymi się w budynku instalacjami np. ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem etc. Idea inteligentnego budynku zakłada, że dzięki synergii tych systemów oszczędzamy energię, poprawiamy bezpieczeństwo, a także komfortu domu. Często w domach inteligentnych jako interfejs użytkownika wykorzystuje się różnego typu urządzenia mobilne np. telefony, tablety, komputery. Niektóre systemy są samouczące – stąd pochodzi nazwa “inteligentny dom”.

9. Domy energooszczędne – czy warto wykorzystać energooszczędne materiały?

Wykorzystanie energooszczędnych materiałów wysokiej jakości pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji budynku, a ich cena nie jest dużo wyższa od tradycyjnych rozwiązań. Podwyższenie standardu energooszczędności należy traktować w kategorii inwestycji. W zależności od zastosowanych materiałów i uzyskanego bilansu energetycznego budynku, czas zwrotu z inwestycji wynosi przeważnie od 7 do 25 lat.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: Jak dobierać okna dachowe do różnych pomieszczeń na poddaszu?

10. Jak zminimalizować utratę ciepła przez okna?

Odpowiednie gospodarowanie światłem słonecznym podnosi komfort mieszkania oraz ma wpływ na uzyskanie odpowiedniej temperatury wnętrz. Pożądany efekt, czyli ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem bądź poprawę izolacyjności, możemy uzyskać stosując odpowiednio markizy (redukcja wpadającego ciepła nawet o 74 proc.) i rolety zewnętrzne (redukcja wpadającego ciepła o 94 proc.) i rolety wewnętrzne (poprawa izolacyjności o 26 proc.).

11. Co to jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to tworzywo budowlane  o niskiej gęstości objętościowej, zawierające w swojej masie pęcherzyki powietrza będącego doskonałym izolatorem termicznym. Jednocześnie jest to materiał lekki i wytrzymały. Dlatego domy budowane z wykorzystaniem betonu komórkowego mają dobre parametry energooszczędności.

12. Nowe warunki techniczne – czyli jakie zmiany obowiązują od stycznia 2017 r.?

1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18), dotyczące m.in. energooszczędności budynków. Budowa domu wiąże się więc z nowymi, zaostrzonymi warunkami technicznymi: zmniejszeniem zapotrzebowania budynków na energię cieplną, obniżeniem wartości współczynnika przenikania ciepła (U) dla poszczególnych przegród budowlanych oraz nowymi wymaganiami termicznymi dla drzwi i okien.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: Jaki wpływ na budownictwo mają zmiany w prawodawstwie?

13. Niemal zerowe zużycie energii? Jak spełnić warunki techniczne obowiązujące od 2021 r.?

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – od 1 stycznia 2021 roku wszystkie nowoprojektowane budynki powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii. Najważniejsze zmiany w warunkach technicznych dla budynków dotyczyć będą wentylacji nawiewno-wywiewnej, maksymalnego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody w budynku oraz minimalnej izolacyjności termicznej przegród.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: Jaki wpływ na budownictwo mają zmiany w prawodawstwie?

14. Jak stworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu?

Na stworzenie zdrowych i komfortowych warunków w domu składa się wiele elementów tj. ilość światła dziennego, niezawilgocone i dobrze wywietrzone pomieszczenia, zastosowanie wysokiej jakości i bezpiecznych dla zdrowia materiałów ściennych i źródeł ciepła, które nie emitują szkodliwych substancji.

15. Remont domu. Jak zapewnić energooszczędność?

Nowoczesne domy energooszczędne powinny łączyć w sobie trzy elementy: ekonomię, ekologię i komfort. Przy niewielkim wzroście nakładów inwestycyjnych możemy zmniejszyć koszty ogrzewania, zredukować emisję gazów cieplarnianych i znacząco podnieść komfort budynku. W trakcie remontu domu warto pomyśleć o kompleksowych rozwiązaniach, których celem jest ograniczenie strat ciepła, poprawa warunków mieszkaniowych i komfortu.

Organizatorzy